Předejděte bolavým kloubům

728x90-vyzva21dni-zeny1.png

Téměř každý člověk, který navštěvuje pravidelně po delší dobu posilovnu, se setkal s bolestmi kloubů. Ty vás mohou začít bolet kdykoliv, ať už při výkonu nebo po něm. Měli bychom si tedy dávat pozor na to, abychom si je nezničili a necvičili přes bolest. V tomto článku si zodpovíme otázku, jak předejít bolestivým kloubům a jak můžeme posílit jejich odolnost vůči bolesti.

Přírodní pomoc pro bolavé klouby

Příroda je téměř všemocná. Jistě dokáže pomoci i vašim bolavým kloubům. V tomto případě se dá docela dobře uplatnit pořekadlo, jež zní: Kdo hledá, ten najde. I vy můžete najít v přírodě množství bylin, jež vám mohou prostřednictvím svých léčivých látek pomoci od bolesti. Některé v sobě obsahují velké množství jedné látky, jiné mohou působit komplexněji, protože v nich je ukryto hned několik blahodárných látek. Jaké rostliny tedy na boj s bolavými klouby vyzvat? Jaké jejich části vám pomohou a jak je správně dávkovat? O tom si povíme níže.

Nejvíce blahodárných účinků na vaše bolavé klouby bude mít vrba bílá. Zní to zvláštně, ale naše tvrzení je pravdivé. Ve vrbové kůře je obsažen salicin, jenž má analgetické účinky. Jedná se tedy o jeden z nejlepších prostředků, jež slouží k utlumení bolesti. Oceníte však ale i její protizánětlivé účinky. Pokud tedy máte pocit, že vaše tělo nějaký zánět sužuje, zkuste se pro pomoc obrátit právě na vrbu bílou. Věřte tomu, že vám bude platným pomocníkem, jenž vás příjemně překvapí. Konzumuje se výluh z byliny.

Dalším zajímavým bojovníkem proti bolesti kloubů je překvapivě zázvor. Stejně jako kůra vrby bílé se pyšní i zázvor protizánětlivými účinky. Pomůže tedy odlehčit od bolesti nejen vašim kloubům, ale i svalům a kostem. Avšak pozor. Pokud užíváte léky na srážení krve, tento přírodní lék pro vás není vhodný. Stejně jako tomu bylo u vrby bílé, je nutno si připravit výluh. Počítejte však s tím, že zázvor je hodně aromatický. Na bolavé klouby se doporučuje udělat obklad z nadrobno nakrájeného nebo nastrouhaného zázvoru, ten pak stačí pouze přiložit na bolavé místo a nechat působit.

Zajímavým faktem je, že na bolesti kloubů se již od dob našich prababiček používala bylina, již má mnoho z nás za plevel. Jistě se ptáte, o jakou rostlinu se jedná. Jde o kopřivu dvoudomou. Každý z nás ji má na zahrádce. Všichni si jistě vzpomeneme na to, jak jsme se o ni požahali, ale… Uvědomil si někdo, že právě toto požahání působí velice blahodárně proti bolavým kloubům?

Kopřivu můžete zužitkovat jakkoliv. Buď se s ní můžete šlohat přes bolavé místo, přiložit ji k postiženému místu coby obklad nebo se můžete vykoupat v kopřivové koupeli. Avšak jistě vám zachutná i na vašem jídelníčku, protože můžete její listy použít do domácího špenátu.

Poslední zajímavou rostlinou, jež si svůj blahodárný účinek nese i ve svém názvu je kostival. Tato rostlina se většinou používá na obkladové a masážní emulze. Ty se dají připravit vcelku snadno. Stačí vám na malé částečky pokrájet nebo nasekat listy rostliny, vložit je do nádobky, jež můžete neprodyšně uzavřít.

Aby se poté finální emulze dobře nanášela, je vhodné na připravenou nasekanou směs lístků nalít olej. Nádobu zavřete a nechte 14 dní až 3 týdny emulzi odstát a potom ji sceďte. Pak už stačí jen bolavé místo potřít tekutinou s výtažky z kostivalu.

Potravinové obklady proti bolavým kloubům

Nemusíte se však otáčet jen na různé zábaly, obklady a emulze z bylinek. V boji proti bolavým kloubům vám mohou hodně pomoci i rozličné potraviny. U některých z nich budete kroutit hlavou, jak je to možné. U jiných budete jejich účinky na léčbu a prevenci bolavých kloubů mile překvapeni. Pojďme se tedy podívat na zázračné válečníky v oboru stravování.

Nejprve se poohlédneme po potravinách, které máme na svém jídelníčku běžně a nevíme o jejich blahodárných účincích na klouby. Jednotlivé potraviny vám jistě budou známé, ale věřte tomu, že pro vás budou překvapivé jejich kombinace. Zkoušeli jste třeba již cibuli či česnek promíchat s tvarohem? Že ne? Zkuste to, protože právě tato kombinace vám může pomoci od bolavých kloubů.

Další zajímavou kombinací jsou brambory s křenem. Avšak pozor nejedná se o kombinace, které byste měli konzumovat, udělejte si z nich obklady. Již z gastronomie víme, že česnek, cibule i křen působí v organismu antibakteriálně a protizánětlivě, proto i formou zábalu může pomoci vašim kloubům od různých bolavých problémů, jež jsou většinou způsobeny právě zánětem. Zkusit však můžete i zelný zábal, jenž vytáhne z vašich kloubů veškerou horkost a bude je chladit.

Nevšední prášek, jenž pomůže posílit vaše klouby, si vyrobíte z vaječných skořápek. Stačí je pečlivě omýt a nadrtit na jemno. Každý den pak postačí jedna lžička, již si přimícháte do svého jídla. Skořápky jsou bohaté na vápník, jenž blahodárně prospívá vašim kostem, ale i kloubům.

Lékárenské produkty proti bolavým kloubům

Pro pomoc v boji proti bolavým kloubům si můžete zajít také do lékárny, kde vám poradí nejrůznější doplňky stravy, jež vám zaručí eliminaci bolestí. Existují však i léčiva, jež vám pomohou bolesti kloubů předejít. Prevence je mnohem lepší než řešení bolavého problému.

Pokud vás již bolavé klouby trápí, je možné, že vám chybí některé důležité látky nebo že se vám v blízkosti kloubu usadil zánět. Tento problém můžete vyřešit například pomocí MSM nebo Glukosaminu. Tyto dvě látky mají protizánětlivé účinky a dokáží se skvěle poprat i s bolestí. Přidanou hodnotou Glukosaminu však je i udržení správné funkčnosti chrupavek.

Bolest vám však může působit i nedostatek vápníku v kostech. Odvápnění je velkým problémem, jenž přichází postupně se stoupajícím věkem, a proto je důležité, aby člověk měl ve své stravě neustále potraviny bohaté na obsah vápníku. Aby nedošlo k tomuto problému, můžete také využít nejrůznějších doplňků stravy, které vám s problémem pomohou.

728x90-vyzva21dni-muzi2.png

1

Hrudník Ramena Záda

2

Biceps Předloktí Triceps

3

Břicho Trapézy Zadek

4

Lýtka Přední stehna Zadní stehna